خانه / پایگاه خبری و اطلاع رسانی قلعه نو شهرری / متن کامل مصاحبه با حضرت حجه الاسلام والمسلمین محمدتقی بهرامی امام جمعه بخش قلعه نو

متن کامل مصاحبه با حضرت حجه الاسلام والمسلمین محمدتقی بهرامی امام جمعه بخش قلعه نو

■ با سلام امروز سه شنبه سی و یکم تیرماه سال نود و نه میباشد و در محضر مبارک حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا بهرامی امام جمعه محترم بخش قلعه نو در شهرستان ری هستیم. از ایشان تقاضا داریم در مورد اهمیت و جایگاه نماز جمعه توضیحاتی را برای ما ارائه فرمایید.
● بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین
امروز مصادف است با سالروز شهادت امام جواد علیه السلام که اینروز را به پیشگاه مقدس حضرت امام عصر تسلیت عرض میکنم و همچنین به همه عاشقان و شیفتگان و پیروان حضرتش تسلییت تعزیت عرض مینمایم.
دربار اهمیت جایگاه نمازجمعه همین بس که خدای متعال در قرآن سوره ای بنام سوره جمعه نازل نموده است که اشاره دارد به مسئله نمازجمعه که نمازجمعه که یک حکم خدا و یکی از فرائض هست و در واقع نمازجمعه یکی از ابتکارات اسلام است و نماز جمعه غیر از نماز جماعت هست. نماز جمعه که هر هفته برگزار میشود و باید امام جمعه خود و مردم را دعوت به تقوا کند و اخبار و گزارشات را به سمع و نظر مردم برساند. همین نشان دهنده اهمیت نمازجمعه است و خطیب نمازجمعه هم یک خطیب معمولی نیست و یک سخنرانی معمولی هم نیست که خطیب نماز جمعه درهنگام خطبه خوانی نباید بنشیند بلکه باید در حالت ایستاده باشد و در حال قیام باشد و مستحب هم هست که امام جمعه به سلاح تکیه بکند یعنی با زبان قاطع و برنده با دشمنان صحبت بکند و اوضاع عالم و اخبار روز را و مفاهیم جاری روز را هم به مردم بیان بکند بنابراین جایگاه نمازجمعه جایگاه بسیار حساسی هست و این جایگاه جایگاه بسیار شاخصی میباشد.

■ بعنوان دومین سئوال از خدمت حاج آقا بهرامی خواستیم بپرسیم که در مورد اقدامات ابتکاری که در ستاد نمازجمعه بخش قلعه نو در مدتی که ایشان حضور داشتند چند نکته ای را که مد نظرشان میباشد را بیان بفرمایند.
●نوآوری و ابتکار و خلاقیت لازمه کار فرهنگی میباشد. چون با پیشرفت علم و فناوری ما بایستی همگام با علم باید کارهای خود را پیش ببریم و نباید از زمان عقب بمانیم. هر زمان اقتضائاتی دارد و کار فرهنگی در هر زمان اقتضائات خاص خودش را دارد ما در نماز جمعه فقط نماز جمعه را برای روز جمعه و برای آن خطبه هایی که برای آن ایراد میشود محدود نکردیم. سعی ما بر این بوده که در بین مردم حضور داشته باشیم و مردم را فقط در نمازجمعه نبینیم بلکه مردم ما را در خیابان در کوچه در مغازه ها ما را ببینند و احساس نکنندکه ما خودمان را جدای از مردم میدانیم ما هم درکنار مردم هستیم و جزئی از مردم هستیم و این مردم را امیدوار میکند که ببینند که یک مسئولی مثل خودشان و در کنار خودشان ودر کوچه و خیابان مسئول را ببینند و احیانا اگر مشکلاتی داشته باشند به مسئول و به امام جمعه اطلاع دهند تا ان شاءالله در حد وسع و توان امام جمعه هم این مشکلات را پیگیری و برای حل آن چاره ای بیاندیشد. بنابراین یکی از ابتکارات ما حضور در بین مردم در کوچه و خیابان و بازار بوده است این نقش موثری را دارد در دید مردم نسبت به نهاد نمازجمعه.
ما در نمازجمعه میز خدمت را برگزار کردیم که از مسئولین درخواست کردیم که در نمازجمعه حضور یابند و در کنار مردم باشند تا مردم سئوالات و مشکلاتشان را به مسئولین اطلاع دهند و مسئولین هم باید در کنار مردم و پاسخگوی آنها باشند.
ما در روستاهای بخش قلعه نو حضور پیدا میکنیم. ما فقط در دفتر امام جمعه قرار نمیگیریم که دیگران به سراغ ما بیایند بلکه ماهم به سراغ مردم و جوانان، هم در مرکز بخش و هم در روستاهای بخش میرویم.
برنامه دیگر ما تفسیر هفتگی قران است که هر هفته مردم را با معارف ناب قرانی آشنا میکنیم.
برای تشویق کارگران و مسئولینی که در شهرکهای صنعتی بخش قلعه نو فعالیت میکنند بازدید مستمر داریم و مشکلات آنها را شنیده و به مسئولین منتقل میکنیم تا ان شاءاله بتوانند مشکلات را حل بکنند.
بازدید از واحدهای تولیدی مثل دامپروری ها نیز از برنامه های ماست برای تشویق عزیزان.
بنای ما بر این بوده است که در هر روستایی یک دارالقران تاسیس شود که تا این لحظه ما در چند روستا این دارالقران را با کمک مسئولین روستایی دایر کردیم که مشغول به فعالیت هستند.
همچنین در مدارس حضور یافتیم و مشکلات دانش آموزان و شبهات و سئوالات این عزیزان را در حد وسعمان پاسخگو بودیم.
از گروههای جهادی نیز دعوت کردیم که بدلیل محرومیت مردم در این بخش خدمات پزشکی رایگان برای مردم در مرکز بخش و روستاها ارائه دهند.

■ لطفا در مورد ویژگیهای امام جمعه موفق توضیحاتی را بیان فرمایید.
●امام جمعه ای که مسئولیت امامت جمعه را بر عهده دارد باید مسائل تقوا و پرهیزکاری و ورع را در وجودخود داشته باشد که این اساس کار است. امام جمعه نمیتواند اهل تقوا نباشد ولی مردم را دعوت به تقوا نماید. همانطور که مقام معظم رهبری سنگر نماز جمعه را قرار گاه ایمان، تقوا و بصیرت معرفی کردند یعنی امام جمعه باید در این قرارگاه فرمانده باشد. نمیشود امام جمعه فرمانده این قرارگاه باشد اما ایمان و تقوا و بصیرت در وجود امام جمعه نهادینه نشده باشد. بنابراین در این قرارگاه و در صف مقدم و در جایگاه فرماندهی این قرار گاه که امام جمعه قرار دارد باید دل امام جمعه کانون ایمان باشد.امامت جمعه حقیقتا یک فرصت ناب برای خدمتگزاری به آحادمردم وتلاش درجهت اقدامات فرهنگی در این سنگر است ،امام جمعه باید از این فرصت به احسن وجه استفاده نماید زیرا این فرصت برای امام جمعه بسیار مغتنم است که بعنوان مدیر فرهنگی در آن منطقه حضور دارد و امامت جمعه آنجا را بر عهده دارد. و باید از این فرصتها به نحو شایسته ای استفاده کند و اگر توانست از این فرصت در کارهای سیاسی و اجتماعی و دینی و تبلیغی خود استفاده کند این امام جمعه بسیار موفق است.

■ لطفا در مورد روشهای جذب جوانان به نمازجمعه نیز توضیحاتی بیان فرمایید.
●وجود جوانان کار بلد و فعال و پرتلاش و باانگیزه یکی از بزرگترین نعمتهای بزرگ خداوند به کشورمان بوده است و در هر کشوری جوان کارآمد اگر وجود داشته باشد آن کشور در سطوح مختلف پیشرفت خواهد کرد که البته در آینده ممکن است بواسطه مسئله تحدید نسل و کمی جمعیت و کمی زاد و ولد کشور ما از وجود چنین جوانانی محروم شود و مشکلاتی برایمان بوجود بیاید. و این زنگ خطر و هشداری است که مقام معظم رهبری هم بارها آنرا تذکر داده اند. و لذا هر کشوری که دارای جوانان فعال و پرانگیزه باشد پیشرفت خواهد کرد. ما برای اینکه جوان را جذب محافل مذهبی از جمله مراسم نمازجمعه نماییم اول باید خطبه های ما سبب جذب جوانان گردد جوان ببیند که اگر در نمازجمعه شرکت میکند در خطبه های نمازجمعه مطالبی را دریافت میکند که میتواند پاسخی به شبهات ذهنی اش باشد. جوانی که امروز با امواج مختلف فضای رسانه های مجازی که انواع و اقسام سئوالات و شبهات را در ذهن ایجاد میکند اگر جوان احساس کند که خطبه های نمازجمعه پاسخگوی نیازهای فکری اش است جذب نماز جمعه میشود. لذا امام جمعه باید مطالبی را بیان کند که پاسخگوی شبهات ذهنیات آن جوان باشد و امام جمعه باید با جوانان رفیق باشد و با آنها در تعامل باشد که البته این رفاقت و تعامل باید هدایتگرانه و کمک کننده باشد و همواره مشاور خوب و شنونده خوبی برای حرفهای جوانان باشد. اگر جوان احساس کند که امام جمعه در کنارش هست و درد دلش را میشنود مسلما جذب خواهد شد و سئوالات خود را میپرسد و جذب نهاد نماز جمعه میشود.

■ مطالبات امامین انقلاب از نمازجمعه چه مواردی میباشد؟
●نمازجمعه در زمان طاغوت به گونه ای تعطیل شده بود و امام راحل نمازجمعه را مجددا احیا کردند. آن نمازجمعه ای که در صدر اسلام بدست توانمند پیامبر بزرگ اسلام ایجاد شده بود امام مجددا آنرا احیا نمودند و در وسط میدان وارد نمودند. امام جمله ای دارد که نشان دهنده اهمیت نمازجمعه است. ایشان فرمودند که نمازجمعه نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است باید هرچه شکوهمند تر و پرمحتواتر اقامه شود. یعنی در واقع حضرت امام نمازجمعه را بعنوان یک نمایش از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام معرفی میکند و معتقدند که هم باید پرمحتوا باشد و هم شکوهمندانه برگزار شود بعد امام فرمودند که ملت ما گمان نکنند که نمازجمعه یک نماز عادی است بلکه نمازجمعه یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی عامل موثر و بزرگی است. حضرت امام به مردم توصیه نمودند که شما باید در این سنگر حضور داشته باشید ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیمتر و بلندمرتبه تر حفظ نماید تا به برکت آن توطئه های خائنان و دسیسه های مفسدان خنثی بشود. بنابراین مسئولین ستادها و نیروهای اجرایی و شخص امام جمعه باید کاری کنند که نمازجمعه پرمحتوا برگزار شود.
همچنین مقام معظم رهبری نیز میفرمایند که نماز جمعه باید به مردم تحلیل سیاسی بدهد. علت اینکه در صدر مشروطیت کسانی که مشروطه را ایجاد کردند منزوی شدند و بعد از آن دست نشانده های انگلیس آمدند برسر کار و مشروطه خواهان را کنار زدند. زیرا مردم در آن مقطع تحلیل سیاسی نداشتند. با اینکه مردم کار سیاسی کردند و مشروطه را ایجاد کردند اما قدرت تحلیل سیاسی نداشتند که در پیچ و خم ها بتوانند تشخیص دهند. ولذا باید این قدرت تحلیل را با تحلیل صحیح مسائل در نمازجمعه به مردم داد یعنی باید سنگر نمازجمعه سنگر آموزش تحلیل سیاسی باشد که مردم اهل بصیرت باشند اهل تحلیل مسائل سیاسی باشند و هم نقشه های دشمن را بفهمند و هم کارهایی که خودی ها باید انجام دهند را تشخیص دهند.
مقام معظم رهبری میفرمایند که وقتی مردم یک تصمیم سیاسی برای کاری دارند مثل راهپیمایی و اجتماعات بهترین جا و مظهر عزم مردم ما همین سنگر نمازجمعه است. بنابراین امام جمعه و مسئولین اجرایی نمازجمعه خودشان را یک رزمنده بدانند یعنی مطالبه مقام معظم رهبری از برگزار کننده های نماز جمعه این است که خودشان را یک رزمنده جنگ نرم بدانند و وظیفه یک رزمنده در جنگ این است که هم آسیبها را بشناسد هم توانایی های خود را بشناسد و هم در وقت لازم اقدام نماید. در این قرارگاه مجریان نمازجمعه باید سرباز باشند در مواجهه و مقابله با دشمن. نمازجمعه باید به مردم بصیرت بدهد که بسیار لازم است برای جامعه امروز ما که ترفندهای دشمن را باید بشناسیم که گاهی انسان غفلت میکند از جایی که گمان نمیکند ضربه میخورد. هرجا که ما بصیرت داشتیم کارها پیش رفته و هرجا دچار غفلت شدیم و گرفتار عدم بصیرت شدیم ضربه خوردیم

■بعنوان آخرین سئوال لطفا در مورد انجام فعالیتهای اجتماعی در نهاد نماز جمعه توضیحاتی را بیان فرمایید.
●از آنجا که امام جمعه بعنوان یک مدیر فرهنگی و فرمانده قرارگاه فرهنگی منطقه میباشد نمیتواند حضور اجتماعی نداشته باشد ولذا امام جمعه با اقشار مختلف جامعه در ارتباط میباشد. با آحاد مردم و با هر سلیقه سیاسی امام جمعه بعنوان پدر مهربان در کنار همه افراد جامعه میباشد. با هر سبک و سلیقه سیاسی. کسانی که به اصل و اساس نظام اسلامی معتقد باشند و به راه امام راحل معتقد باشند و کسانی که در کشتی ولایت باشند امام جمعه در کنار آنها خواهد بود و تعامل همراه با کمک و هدایت با آنها خواهد داشت. امام جمعه در فعالیتها اجتماعی میتواند چهره به چهره با مردم مواجه بشود و تبلیغ چهره به چهره داشته باشد امام جمعه و نهاد نمازجمعه میتواند تعامل با صدا وسیما داشته باشد با خبرگزاری های مختلف با شبکه های مختلف صدا و سیما و این یک تعامل خیلی خوب است که امام جمعه بتواند با اصحاب رسانه داشته باشد. البته یکی از فعالیتهای مهمی که امام جمعه میتواند داشته باشد مدیریت بحران است. بالاخره گاهی ممکن است مسائلی پیش بیاید مثل سیل و زلزله یا این حادثه اخیر بیماری کرونا که یک بحرانی بود در کشور. خب ائمه محترم جمعه در کشور انصافا خوش درخشیدند و فرمانده قرارگاه بودند، برای کمک رسانی به مردم در این زمینه. از ضدعفونی کردن اماکن و معابر تا تقسیم کار بین جوانان مثل تهیه ماسک و دستکش و اقلام پزشکی و بهداشتی و غیره. آنوقتی که مقام معظم رهبری مسئله رزمایش کمک مومنانه را مطرح کردند جزء اولین کسانی که لبیک گفتند به ندای ایشان ائمه محترم جمعه بودند که مانند یک فرمانده در کنار اقشار مختلف مردم در زمینه های مختلف فعالیت و کار کردند و این رزمایش را به احسن وجه انجام دادند و امروز اینکار هنوز تمام نشده و ائمه محترم جمعه همچنان در میدان دارند کار و تلاش میکنند و همواره امام جمعه بعنوان یک بازویی قدرتمند برای مسئولین اجرایی هستند که بتوانند دستگیری کنند از کسانی که در این مدت متضرر شدند و افرادی که در بحث کرونا کارشان را از دست دادند و به معنای واقعی کلمه نیازمند شدند یاریگر آنها بشوند. و این یکی از کارهای مهمی بود که ائمه جمعه انجام دادند در مسئله مدیریت بحران.
اگر راهپیمایی پیش بیاید ائمه جمعه در کنار مردم و پیشگام حرکت میکنند و اگر تجمعات قانونی پیش بیاید درباره محکومیت فلان دولت مستکبر و فلان سیاست دشمنان باز ائمه جمعه هستند که مردم را متحد و تشویق میکنند به حضور در صحنه.
کار امام جمعه این است که مردم را در صحنه نگه دارد و به مردم امید بدهد و از حق مردم دفاع کند و ائمه محترم جمعه این کارها را به نحو شایسته ای انجام میدهند.

در پایان این مصاحبه حضرت حجت الاسلام والمسلمین بهرامی امام‌جمعه بخش قلعه نو ضمن قدردانی از تمام عزیزانی که برای سربلندی این مرز و بوم تلاش کردند و از سربازان این روزهای خط مقدم بویژه کادر درمانی کشور تشکر نمودند و خواستار رعایت پروتکل های بهداشتی بویژه زدن ماسک از طرف عموم مردم شدند.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

اشتراک گذاری در تلگرام

درباره ی ghaleno news

همچنین ببینید

محمد یاری رئیس اداره ورزش و جوانان بخش قلعه نو: باید ورزش را وسیله‌ی جریان سازی اجتماعی برای حل مشکلات مردم بدانیم

✅ باید ورزش را وسیله‌ی جریان سازی اجتماعی برای کمک به حل مشکلات مردم بدانیم. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 16 =